Why Us
College Staff

Our staff play an integral role in educating the young women of today and providing a Catholic education that is innovative and life giving.

College Executive

Principal Ms Suzanne Kavanagh
Assistant Principal Miss Elizabeth Kayrooz
Director of Mission and Religious Education Ms Gabie Stojanovski
Director of Curriculum Mrs Jan Wilson
Director of Student Wellbeing Mrs Gemma McDermott
Business Manager Ms Kathleen Parker

Co-ordinators

English Mrs Rachel Morgan
Mathematics Ms Elaine Agapiou
Science Ms Catherine Westwood
Professional Learning and Teacher Accreditation Ms Kathryn Fairbanks
H.S.I.E (Commerce, Bus. Studies, Economics, Geography) Ms Stephanie Burk
H.S.I.E (History, Society & Culture, Legal Studies Ms Clare Thorpe
Technology and Applied Studies Mrs Delia Russell
Creative Arts (Art / Drama / Music) Mrs Jane Lennon
Teacher Librarian / Learning Technologies Co-ordinator Mrs Siobhan Betts
PD/H/PE (inc. Community & Family Studies) Mr Mark Cuttler
LOTE (French, Italian, Open High School Ms Olivia Smith
IT Facilitator Mr Michael Lijic

 

Year Co-ordinators

Year 7 Ms Tracey Stancliffe
Year 8 Mrs Genine D’Arcy
Year 9 Mrs Fiona Cunningham
Year 10 Mrs Ros O’Halloran
Year 11 Mrs Wendy Symons
Year 12 Ms Catriona McDonald

ICLT Team
Suzanne Kavanagh (Principal), Siobhan Betts (Learning Technologies Co-ordinator & chairperson), Michael Lijic (IT Facilitator), Christine Mooney, Yamini Tailor, Delia Russell, Jane Lennon. Other interested staff are welcome to attend meetings.

Learning Support Team
Jan Wilson (Director of Curriculum), Peter Geoghegan (Special Needs Teacher – Special Provisions), Fiona Munro (Learning Support Co-ordinator), Viviana Oliver (Learning Assistant), Yamini Tailor (Learning Assistant), Mrs Donna D’Silva (Learning Support teacher)

College Counsellor – Mrs Fiona Dupen

Youth Ministry Co-ordinator – Ms Charisse Gange

WHS Committee
Ms Kathleen Parker (chair), Ms Suzanne Kavanagh, Miss Liz Kayrooz, Mrs Delia Russell, Ms Jenny Paton, Ms Cathy Westwood

College Support Staff
Mrs Kirsteen Fisscher (College Registrar, PA to Principal), Mrs Vicki Long (College Administration), Mrs Diana O’Leary (Student Administration), Mrs Jo Dashwood (College Administration), Mrs Nicole Clancy (Marketing and Promotions Officer), Mrs Ann Chau (Finance Administration), Mrs Margaret Kellendonk (MCC Co-currricular Administration), Mrs Herminia Ramos (Library Technician Resource Centre), Mrs Elaine Stekhoven (Resource Centre Administration), Mrs Gail Cotton(Resource Centre Administration), Mrs Parisa Pouresmaeil (Science Laboratories), Mrs Reem Suyyagh (Food Tech Assistant)

Teaching Staff 2019

Name Faculty
Elaine Agapiou Mathematics
Karen Bataille Religious Education, Studies of Religion
Siobhan Betts Teacher Librarian
Donald Black Science, Physics
Michelle Brandwood English
Stephanie Burk HSIE – Economics, Business Studies, Commerce
Kate Caron Drama
Fiona Cunningham Food Technology, TAS
Mark Cuttler PDHPE
Genine D’Arcy Religious Education, Studies of Religion, Mathematics
Marnie Davies HSIE – Geography, Commerce
Donna D’Silva Learning Support
Fiona Dupen Counsellor
Rebecca Durrant- Whyte HSIE – History, Geography
Kathryn Fairbanks HSIE – Geography
Charisse Gange Youth Minister, Studies of Religion, Religious Education
Peter Geoghegan HSIE – Geography, Commerce
Clare Dorey Religious Education, HSIE – History
Suzanne Holman TAS, Textiles & Design
Naomi James English
Suzanne Kavanagh
Elizabeth Kayrooz Mathematics, STAR programme
Jane Knapinski PDHPE
Jane Lennon Creative Arts – Visual Arts, TAS
Laura Love PDHPE, Religious Education
Gemma McDermott Mathematics
Catriona McDonald HSIE – Geography, Society & Culture, History, Legal St
Kathryn McGreal Music
Leena Malhotra Mathematics
Sean Marshall Mathematics, Science
Mark Mikhaeel Mathematics
Christine Mooney English
Rachel Morgan English
Fiona Munro Learning Support, History
Tamara Munro English
 Ros O’Halloran History, Ancient History
Francesca Panetta Italian
Jenny Paton PDHPE , Geography
Ida Perrignon Italian
Eric Regoli Science, Chemistry
Matthew Robertson Music
Delia Russell TAS
Lana Sage Science, Chemistry
Donna Selby Religious Education, HSIE – History
Philippa Simmons TAS, Design & Technology
Vivien Smeulders Science, Biology
Olivia Smith LOTE – French
Tracey Stancliffe Mathematics
Gabie Stojanovski Religious Education, Studies of Religion
Mark Strong English
Christine Su Religious Education, Music
Wendy Symons Religious Education, Studies of Religion, English
 Michelle Thomson Visual Arts
Clare Thorpe HSIE – History, Society & Culture
Catherine Westwood Science, Biology
 Jan Wilson HSIE – Legal Studies
 Nadia Zambetti TAS, Italian, Visual Art